Volonterski timovi – Quality Booster: Trening za voditelje volonterskih timova!
Želite li da vaši grupni volonterski projekti ostvare još veći utjecaj na lokalnu zajednicu i volontere i volonterke? Vođenje međunarodnog volonterskog tima može biti izazovno, ali i iznimno ispunjavajuće iskustvo. Kako bi svaki timski volonterski projekt u okviru programa Europske snage solidarnosti (ESS) pružio maksimalnu vrijednost svima uključenima, ključna je kvalitetna priprema i provedba. Upravo zato pozivamo vas na inspirativni višednevni trening koji će vam omogućiti lakšu pripremu i pomoći podići kvalitetu vaših projekata na novu razinu!
Termin i mjesto održavanja
- Rezidencijalni trening: 26.–29. svibnja 2025., Edukacijski kampus Tvrđava sv. Ivana, Šibenik
- Pripremni online susret (Zoom): 13. svibnja 2025., 13:30–15:30
- Follow-up online susret (Zoom): okvirno 23. lipnja 2025., potvrda naknadno
Agencija za mobilnost i programe EU pokriva troškove smještaja i prehrane za sve sudionike, kao i prihvatljive troškove putovanja. Sudionici će biti smješteni u višekrevetnim sobama, pri čemu će smještaj biti odvojen prema spolu. Trening započinje 26.5. ručkom u 14:00, a program kreće u 15:30. Završetak je planiran 29.5., također uz ručak.
Ciljevi edukacije
Cilj edukacije je povećati kvalitetu pripreme i provedbe projekata timskog volontiranja unutar programa ESS. Kroz interaktivne radionice, simulacije i razmjenu iskustava, sudionici i sudionice će razvijati ključne kompetencije potrebne za uspješno vođenje volonterskih timova.
Teme i sadržaj
Tijekom treninga sudionici i sudionice će kroz praktične zadatke i timski rad obraditi ključne teme vezane uz uspješnu provedbu volonterskih timskih projekata i unaprijediti kompetencije u sljedećim područjima:
- Projektni menadžment i vođenje tima – učinkovito vođenje međunarodnog volonterskog tima tijekom projekta, izrada mjesečnog/tjednog/dnevnog plana aktivnosti, praćenje realizacije aktivnosti te prilagodba plana prema potrebi.
- Grupna dinamika i interkulturalno učenje – razumijevanje faza razvoja tima te poticanje pozitivne grupne dinamike i interkulturalnog dijaloga među volonterima i volonterkama iz različitih sredina.
- Upravljanje rizicima i izazovima – prepoznavanje i upravljanje potencijalnim rizicima, rješavanje sukoba i neočekivanih situacija u kratkoročnim volonterskim projektima.
- Solidarnost, smislenost i dugoročni utjecaj volonterskih timova – osmišljavanje kvalitetnih aktivnosti na temelju stvarnih potreba zajednice i sudionika, osiguravanje uključenosti volontera i zajednice u planiranje i provedbu aktivnosti te planiranje dugoročnog utjecaja.
- Planiranje i priprema volonterskih aktivnosti – od osmišljavanja kvalitetnog programa i jasnih zadataka za tim volontera i volonterki do suradnje s lokalnom zajednicom i rješavanja logističkih detalja.
- Podrška učenju volontera – poticanje osobnog i profesionalnog razvoja volontera i volonterki, korištenje alata poput Youthpassa za praćenje učenja i priznanje kompetencija.
- Evaluacija – učinkovita evaluacija projekta s volonterima i volonterkama te procjena pozitivnog utjecaja na organizaciju i zajednicu
- Horizontalni prioriteti – planiranje mjera koje mogu dodatno doprinijeti horizontalnim prioritetima ESS programa s posebnim naglaskom na inkluziju i održivi razvoj.
Kome je edukacija namijenjena?
Edukacija je otvorena za osobe iz organizacija s Oznakom kvalitete za timsko volontiranje u Hrvatskoj, koje će biti angažirane na radu s volonterskim timovima. To uključuje osobe koje koordiniraju ili vode volonterske projekte, mentore, osobe koje organiziraju aktivnosti te ostale osobe koje pružaju podršku međunarodnim timovima volontera i volonterki na terenu. Sudionici i sudionice ne moraju biti formalno zaposleni u organizaciji niti uključeni u sve faze ESS projekata – važno je da će u praksi imati ulogu u vođenju i/ili koordinaciji volonterskog tima u nadolazećim ESS aktivnostima organizacije.
Način rada
Edukacija se provodi kroz kombinaciju online i aktivnosti uživo kako bi se omogućilo postupno učenje i kvalitetna priprema sudionika i sudionica:
- Pripremni Zoom susret – Uvodni online sastanak (13. svibnja 2025.) na kojem će se sudionici i sudionice međusobno upoznati, saznati detalje o programu, zajednički postaviti ciljeve za rezidencijalni trening te se upoznati sa zahtjevima ESS programa.
- Rezidencijalni trening uživo – Intenzivni četverodnevni trening uživo (26.–29. svibnja 2025. u Šibeniku) s interaktivnim radionicama, simulacijama i grupnim radom. Trening će voditi iskusni trener i trenerica, a metoda rada temelji se na principima neformalnog obrazovanja uz mnogo praktičnih primjera. Sudionici i sudionice će imati priliku produbiti svoja znanja, steći praktične vještine, razmijeniti iskustva i umrežiti se s kolegama iz drugih organizacija.
- Follow-up Zoom susret – Naknadni online sastanak nakon završetka treninga (23. lipnja 2025.), s ciljem refleksije na naučeno, praćenja primjene stečenih vještina u praksi te pružanja dodatne podrške i savjeta nakon treninga.
Prijava
Prijave se zaprimaju isključivo putem online obrasca, a rok za prijavu je 14.4.2025.
Svi zainteresirani trebaju ispuniti obrazac do navedenog roka.
Napomena: Broj mjesta je ograničen, prijavite se na vrijeme.