Opće informacije o reguliranju statusa stranih sudionika
Dopis Agencije za mobilnost i programe EU
Jedan od dokumenata potrebnih za kompletiranje prijave boravka volontera jest dopis s podacima o stranim volonterima koji Agencija šalje izravno nacionalnim tijelima (MUP, MZ, HZZO). U tu svrhu korisnici u informativni obrazac trebaju unijeti podatke o volonterima najkasnije 3 tjedna prije dolaska volontera (v. ESS - PROVEDBA - VOLONTIRANJE (europskesnagesolidarnosti.hr). Napominjemo da Agencija tim dopisom ne radi automatsku prijavu boravišta volontera, već samo potvrđuje da navedeni volonteri dolaze u Hrvatsku u sklopu Europskih snaga solidarnosti.
Opće informacije
Agencija za mobilnost i programe EU u nastavku navodi opće informacije, no dužnost je organizacija pravovremeno se detaljno informirati pri nadležnim tijelima te regulirati status stranih sudionika prije početka aktivnosti i dolaska sudionika, odnosno nadležnoj policijskoj upravi ili postaji (prema mjestu namjeravanog boravka, sjedištu organizacije ili mjestu volontiranja) prijaviti sudionike za vrijeme njihove aktivnosti u Republici Hrvatskoj u skladu sa Zakonom o strancima.
Odgovornost je svih organizacija sudionica osigurati izdavanje potrebnih potvrda o prijavi rada, dozvola za boravak i rad te viza prije planirane aktivnosti, za što troškove trebaju pokriti korištenjem stavke za izvanredne troškove (ili za organizacijske troškove/troškove upravljanja projektom) te ne izlagati volontere koji poklanjaju svoje vrijeme dodatnim troškovima. Na temelju Zakona o upravnim pristojbama („Narodne novine“ broj: 115/16; čl.8, stavka 1, točka 17) stranci koji volontiraju u okviru programa mobilnosti koje Republika Hrvatska provodi u suradnji s drugim državama (Europske snage solidarnosti) oslobođeni su plaćanja upravnih pristojbi.
U Republici Hrvatskoj volontiranje se u kontekstu Zakona o strancima klasificira kao redovan rad. Na temelju vize sudionik ne može volontirati u Republici Hrvatskoj, već je potrebno podnijeti zahtjev za izdavanje potvrde o prijavi rada ili zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad, ovisno o trajanju aktivnosti i zemlje iz koje sudionik dolazi.
Detaljnije informacije o proceduri i pravilima prijave boravka sudionika potražite na mrežnim stranicama Ministarstva unutarnjih poslova u rubrici Stranci).
1. Sudionici državljani država članica Europskog gospodarskog prostora (Europska unija, Kneževina Lihtenštajn, Kraljevina Norveška, Republika Island)
a) Kratkotrajni boravak (do 3 mjeseca)
Državljani država članica Europskog gospodarskog prostora imaju pravo boraviti u Republici Hrvatskoj do tri mjeseca od dana ulaska u Republiku Hrvatsku (ako posjeduju valjanu putnu ispravu ili osobnu iskaznicu) bez obveze prijave kratkotrajnog boravka i potvrde o prijavi rada.
b) Privremeni boravak (duže od 3 mjeseca)
Državljani države članice Europskog gospodarskog prostora koji namjeravaju boraviti duže od tri mjeseca u Republici Hrvatskoj, dužni su, najkasnije u roku od osam dana od isteka tri mjeseca boravka, prijaviti privremeni boravak nadležnoj policijskoj upravi/postaji, no ne trebaju zatražiti i izdavanje dozvole za boravak i rad.
2. Sudionici državljani iz trećih zemalja (država koje nisu članice Europskog gospodarskog prostora)
Sudionici aktivnosti u okviru programa Europske snage solidarnosti koji dolaze kao državljani trećih zemalja dužni su u tu svrhu ishoditi vizu ako je potrebno (pregled viznog sustava dostupan je na mrežnim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova), za boravak do 90 dana prijaviti kratkotrajni boravak te zatražiti potvrdu o prijavi o radu, a za boravak duži od 90 dana zatražiti dozvolu za boravak i rad.
Važno - uz zahtjev za odobrenje prvog privremenog boravka državljanin treće zemlje dužan je priložiti dokaz da nije pravomoćno osuđen za kaznena djela (izvornik ili ovjerenu presliku) iz matične države ili države u kojoj je boravio duže od godine dana neposredno prije dolaska u Republiku Hrvatsku. Uvjerenja o nekažnjavanju moraju biti legalizirana (ovjerena sukladno posebnim propisima), što znači da podliježu postupku pune legalizacije ili moraju biti ovjerena potvrdom „Apostille“, osim ako nije drukčije određeno međunarodnim ugovorima. Uz izvornik ili ovjerenu presliku, potrebno je priložiti i prijevod uvjerenja o nekažnjavanju na hrvatski jezik ili engleski jezik. Više informacija o legalizaciji isprava dostupno je na mrežnim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
a) Kratkotrajni boravak (boravak do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana)
Prijavu kratkotrajnog boravka te potvrdu o prijavi rada potrebno je zatražiti u nadležnoj policijskoj upravi/postaji.
Smještaj državljanina treće zemlje na kratkotrajnom boravku dužna je prijaviti pravna i fizička osoba koja je državljaninu treće zemlje pružila smještaj u roku od jednog dana od dolaska državljanina treće zemlje na smještaj. Ako se navedeni obveznik prijave (pravna/fizička osoba) u trenutku dolaska državljanina treće zemlje na smještaj ne nalazi u Republici Hrvatskoj ili se prijava smještaja zbog drugog razloga ne može obaviti, državljanin treće zemlje na kratkotrajnom boravku dužan je sam prijaviti svoj smještaj u roku od dva dana od ulaska u Republiku Hrvatsku odnosno od promjene smještaja.
b) Privremeni boravak (duže od 90 dana)
Zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad podnosi se u nadležnoj policijskoj upravi/postaji (ili diplomatskoj misiji, odnosno konzularnom uredu Republike Hrvatske).
Više informacija o boravku državljana trećih zemalja u Hrvatskoj dostupno je na mrežnim stranicama Ministarstva unutarnjih poslova.
3. Prijava boravišta hrvatskih državljana (sudionika iz Hrvatske)
U slučaju kada je trajanje aktivnosti duže od 3 mjeseca, a za potrebe sudjelovanja u aktivnosti sudionik napušta prebivalište, potrebno je prijaviti boravište.